کشور لاتویا

کشور لتونی

کشور لاتویا

لتونی (Latvia) یا لاتویا، کشوری در شمال قاره اروپا است که در سال 2004 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا در آمده است. لتونی، جزئی از منطقه شینگن است.  لتونی یا لاتویا با کشورهای روسیه، بلاروس، استونی و لیتوانی هم مرز است. مساحت این کشور حدود 64 هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود دو میلیون نفر است. پایتخت لتونی، شهر ریگا و واحد پول آن یورو است. زبان رسمی این کشور لتونیایی است که شاخه‌ای از زبان‌های هندی و اروپایی محسوب می‌شود؛ البته در بخش‌هایی از آن مردم به زبان‌های انگلیسی، روسی و آلمانی هم صحبت می‌کنند.

لتونی که به عنوان یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی شناخته می‌شود، از آب و هوای معتدل برخوردار است. این کشور به دلیل داشتن طبیعت بسیار زیبا و منحصر به فرد، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

میزان مهاجرپذیری کشور لاتویا 26 درصد بیشتر از سایر کشورها است و نسبت به سال های گذشته نیز میزان مهاجرپذیری این کشور 12 درصد رشد را تجربه کرده است؛ شایان ذکر است که کشور لتونی یکی از کشورهای بسیار قدرتمند در زمینه صادرات چوب و محصولات چوبی بوده و این سبب می‌شود که مهاجرپذیری به این کشور رشد بالاتری داشته باشد.

بهداشت و درمان در کشور لاتویا در سال های اخیر پیشرفت 11 درصدی داشته است و مشخص است که وضعیت درمانی در این کشور به شکل دقیق و اصولی طی می‌شود.

بیشتر بخوانید : پیشنهادی کار به کانادا

مهاجرت توریستی به لاتویا

کشور لتونی

یکی از روش‌های بسیار مهم برای مهاجرت به لاتویا، مهاجرت توریستی است. در نظر داشته باشید که در مهاجرت توریستی به این کشور اقامت شما در وضعیت موقت قرار می‌گیرد در صورتی که اقامت موقت این کشور به طور دقیق دنبال شود مبرهن است که شما می‌توانید اطلاعات خوبی از وضعیت زندگی و کار و تحصیل داشته باشید. اداره مهاجرت کشور لاتویا ویزای توریستی این کشور را آسان ‌تر دانسته است. شرایط مهاجرت به کشور لاتویا برای سال جدید با رشد هزینه 11 درصدی است.

بیشتر بخوانید: اقامت دائم کانادا با تحصیل و تجربه کانادایی

تحصیل در لیتوانی

کشور لتونی

اگر به دنبال یک مقصد تحصیلی اروپایی مقرون به صرفه هستید، مهاجرت به لیتوانی می‌تواند گزینه‌ای بسیار عالی برای شما به‌عنوان یک دانشجوی اروپایی یا بین‌المللی باشد! هزینه‌های تحصیل، مسکن و زندگی در لیتوانی از مقرون به صرفه ترین‌ها در اروپا هستند. به‌علاوه، تحصیل در لیتوانی به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید به راحتی از کشورهای اطراف مانند سوئد یا فنلاند و همچنین کشورهای همسایه لیتوانی، لتونی و استونی دیدن کنید. شهرهای پایتخت این کشور‌ها؛ ریگا و تالین، تنها چند ساعت با اتوبوس از لیتوانی فاصله دارند. کشور لیتوانی دارای ۱۴ دانشگاه عمومی و ۸ کالج خصوصی است. لیتوانی دارای دانشگاه‌های ممتاز و تاییده شده در سطح جهانی است.

در سیستم آموزشی لیتوانی می توانید دو نوع آموزش عالی پیدا کنید: 

  • کالج ‌ها
  •  دانشگاه‌ ها

کالج‌ ها مهارت‌ ها و دانش مورد نیاز برای فعالیت‌ های حرفه ‌ای را ارائه می دهند و شامل آموزش عملی نیز می شوند. متقاضیان پس از فارغ‌‌ التحصیلی از دانشگاه و کالج و بدست آوردن تجربه کاری مرتبط با رشته خود، می توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه ثبت نام کنند. دانشجویان اروپایی در حین تحصیل در لیتوانی از شرایط ویزا معاف هستند، چرا که لیتوانی جزو کشورهای اتحادیه اروپا است. بنابراین دانشجویانی که شهروند کشورهای اروپایی هستند نیازی به داشتن ویزای تحصیلی برای تحصیل در لیتوانی ندارند. با این حال، اگر برنامه تحصیلی شما بیش از سه ماه باشد و مایل هستید بیشتر در این کشور بمانید، باید مجوز اقامت موقت از وزارت کشور لیتوانی دریافت کنید.

شما می توانید به دو زبان انگلیسی و لتونیایی مشغول به تحصیل شوید. سال تحصیلی در لتونی از سپتامبر شروع شده و تا ژوئن ادامه دارد و به دو ترم تقسیم می‌شود. مدت زمان تحصیل در لتونی در مقطع کارشناسی، ۳ تا ۶ سال زمان می برد. شهریه مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی لیتوانی سالیانه حدود ۱۰۰۰ تا ۵۳۰۰ یورو است. برای کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ سال و در مقطع دکتری بیشتر به رشته و دانشگاه بستگی دارد.  شهریه مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی لیتوانی سالیانه ۲۲۰۰ تا ۶۵۰۰ یورو است.

هرساله رقابتی تنگاتنگ برای پذیرش در مقطع دکتری در کشور لیتوانی برگزار می‌شود. میان دانشگاه‌های مختلف این کشور، تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه ویلینوس بسیار محبوب است. دانشجویان دکتری همچنین با شرکت در رویدادهای بین‌المللی، پروژه های دانشگاهی و انجام کارهای آموزشی، دانش خود را در کارگاه‌های آموزشی مختلف افزایش می‌دهند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در لیتوانی، به‌طور معمول، ۳ الی ۴ سال است. مقطع دکتری در این کشور بیشتر پژوهش محور است و دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه، موضوع پایان‌نامه خود را انتخاب کنند. دریافت مدرک دکتری منوط بر ارائه پایان‌نامه‌ای بی‌نقص است. شهریه مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی لیتوانی سالانه بین ۷۰۰۰ تا ۸۴۰۰ یورو است.

بیشتر بخوانید : ویزای تحصیلی کانادا

مهاجرت از طریق همراه به لاتویا

یکی از روش هایی که مهاجرت به لاتویا را به طور دقیقی دنبال می‌کند مهاجرت از طریق همراه است؛ در مهاجرت از طریق همراه شما می‌بایست به عنوان فرد اصلی بتوانید از پس هزینه زندگی همسر و فرزندان زیر 18 سال خود برآیید، می‌بایست شغل مناسبی داشته باشید و ویزای سرمایه‌گذاری و کاری گزینه های خوبی در این زمینه محسوب می‌شوند.

مهاجرت کاری لاتویا

داشتن مجوز کار برای شهروندان خارجی که قصد کار دارند ضروری است، در هر صورت شما می‌بایست از نظر مهارت کاری رتبه خوبی داشته باشید. اولین شرایطی که برای که ورود به کار در لاتویا نیاز است از قرار زیر است: متقاضی می‌بایست اصل قرارداد کاری خود را با فرد درخواست ضمیمه نماید. قرار می‌بایست از طرف یک بیزینس ثبت شده لاتویایی صورت بگیرد، نیاز است که مجوز اقامت نیز در قرارداد کاری وجود داشته باشد. برای کاریابی در کشور لاتویا نیاز است که تخصص شما ارزیابی شود.

مدیر نمایندگی شرکت های خارجی برای انجام فعالیت های تجاری در لتونی نیازی به اخذ مجوز کار ندارند، در صورتی که یک سهامدار در شرکت های ثبت شده در لاتویا باشید نیازی به داشتن مجوز کار نخواهید داشت. همینطور افرادی که اقامت دائم کشور لاتویا دارند نیز نیاز به مجوز کاری این کشور نخواهند داشت در نظر داشته باشید که مجوز اقامت به دارندگان این امکان را فراهم می‌سازد که در این کشور اقامت داشته باشند و به طور کلی در جستجوی کار باشند.

در نظر داشته باشید که مجوز کار برای افراد خارجی مورد نیاز بوده و سبب می‌شود که قصد اقامت بیش از 90 روز نیز در این کشور صورت بگیرد. در صورتی که شما یک کارآفرین برای راه اندازی یک بیزینس هستید و یا کاسبی هستید که قصد مدیریت یک بیزینس در این کشور را دارد باید مجوز اقامت درخواست کنید. مدارکی که برای درخواست مجوز اقامت این کشور نیاز است از قرار زیر است:

  • نیاز به پاسپورت معتبر است و افراد باید دو قطعه عکس در سایز عکس پاسپورت داشته باشند.
  • نیاز است که دو فرم تکمیل شده درخواست مجوز کار داشته باشید نیاز به اخذ گواهی پزشکی است که نشان دهنده وضعیت سلامت متقاضی باشد.
  • نیاز است که وجوه کافی مالی به طور دقیق ارزیابی شود.
  • نیاز به بیمه درمانی بوده و نیاز است که هزینه درخواست ویزا پرداخت شود.
  • نیاز به سند ازدواج و همینطور شناسنامه همسر وابستگان وی در صورت وجود است همینطور می بایست قرارداد کار از طرف اسپانسر ارزیابی شود.
  • نیاز به وجود نامه از است که مشخص نماد هدف اسپانسر برای استخدام متقاضی به چه صورت است.

مهاجرت از طریق تولد به لاتویا

در این کشور در صورتی که فرزند از پدر و مادر از تبعه لاتویا متولد شده باشند این امکان فراهم می‌شود که تابعیت لاتویایی برای وی صادر شود، در صورتی که تابعیت پدر و مادر مشخص نباشد، نیاز است که یک سری سیاست ها از سوی دولت این کشور مشخص شود.

مهاجرت از طریق ازدواج به لاتویا

یکی از روش هایی که برای مهاجرت به کشور لاتویا دیده می‌شود از طریق ازدواج با یک شهروند کشور لاتویا است. در هر صورت مدارکی که در این زمینه نیاز است می‌بایست به طور دقیق و اصولی پیش برود. نیاز است که کپی پاسپورت هر دو نفر ارائه شود، باید سند از دفاتر رسمی کشور مبدأ به طور دقیق ارائه شود.

می‌بایست مشخص شود که فرد مجرد است و در صورتی که ازدواج پیشین داشته می‌بایست سند طلاق فرد جور شود، این سند توسط وزارت امور خارجه کشور لاتویا تأیید خواهد شد و سپس نیاز است که به زبان لاتین ترجمه صورت بگیرد. در نظر داشته باشید که هزینه زندگی از دسته موارد بسیار مهم محسوب می‌شود که باید مدنظر قرار بگیرد. فرد از تبعه کشور لاتویا باید از نظر بودجه در وضعیت خوبی باشند و این اصل بسیار مهم است که بتواند به مدت دو سال اول از پس هزینه زندگی بر‌آید.

شما پس از ورود به کشور لاتویا در عرض 6 ماه باید مشغول به کار شوید. در واقع ازدواج در کشور لاتویا می‌تواند در صورت وجود فرزند در عرض 3 سال اقامت دائم این کشور را فراهم سازد. شرایط سنی مهجرت از این طریق، داشتن حداقل 18 سال سن به بالا است، داشتن گواهی ضمانت حمایت مالی بسیار مهم است. نامزد شما می‌بایست علت مهاجرت و ازدواج را توضیح دهد، زمان اعتبار ویزای ازدواج کشور لاتویا 6 ماه اعلام شده است و نیاز است که پس از یک دوره زندگی در این کشور بتوانید به زبان مردم کشور لاتویا صحبت کنید و می‌بایست اقدامات لازم در این زمینه را به طور دقیق پیش ببرید.

مهاجرت سرمایه گذاری به لاتویا

شما برای سرمایه گذاری در کشور لاتویا، می‌توانید از برنامه ویزای طلایی استفاده کنید، این ویزا از سال 2010 شروع به کار کرده و برای افراد غیر اروپایی گزینه خوبی است. در این روش شما می‌بایست 250 هزار یورو سرمایه اولیه داشته باشید و نیاز است که اقامت موقت 5 ساله برای شما فراهم شود. در نظر داشته باشید که سرمایه گذاری پس از اتمام این دوره 5 ساله می‌تواند برای اقامت دائم نیز فراهم شود. شایان ذکر است که ویزای طلایی برای ورود همراهان به کشور لاتویا نیز گزینه خوبی محسوب می‌شود.

در این مسیر هزینه اضافی نخواهید داشت و همه چیز طبق شرایط خودتان تعیین می‌شود. سپرده بانکی یکی از روش های سرمایه گذاری محسوب می‌شود، در این روش شما می‌بایست به مبلغ 300 هزار یورو هزینه در یکی از بانک های کشور لتونی افتتاح حساب داشته باشید و این حساب به مدت 5 سال در وضعیت اقامت موقت و بلوکه قرار می‌گیرد.

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات از دیگر روش هایی است که برای شما فراهم شده است، مبلغ در این زمینه می‌بایست حدود 250 هزار یورو در نظر گرفته شود و شما می‌بایست این هزینه را صرف خرید ملک کنید. در نظر داشته باشید که افراد باید املاک خود را تا 5 سال حفظ کنند. راه اندازی بیزنس در کشور لاتویا از دیگر روش هایی است که شاید در ابتدا کمی عجیب باشد، در این روش شما نیاز به یک طرح تجاری بسیار قوی دارید طرحی سودآور که به اقتصاد کشور لاتویا کمک نماید؛ در این زمینه حداقل هزینه مورد نظر 200 هزار یورو در نظر گرفته شده است و نیاز است که یک بیزینس تأیید شده نیز در نظر گرفته شود.

سرمایه گذاران می‌توانند از مجوزهای اقامتی 5 سال استفاده نمایند و بهتر است که سرمایه آن بیشتر شود. حدود 5 درصد از سرمایه شما در گرو پردازش های دولتی است، با سرمایه گذاری کشور لاتویا می‌توانید با همه اعضای خانواده خود اقامت اخذ نمایید. شما این اجازه را دارید که اقامت خود را پس از 5 سال تمدید کنید، همینطور این شرایط برای شما فراهم می‌شود که به اتحادیه اروپا سفر داشته باشید. حداقل 4 سال باید در کشور لاتویا اقامت داشته باشید و بهتر است که با قوانین سرمایه گذاری کشور لاتویا نیز آشنا باشید. در نظر داشته باشید که سرمایه گذاری هایی که در کشور لاتویا صورت می‌گیرد اغلب می‌بایست بر اساس سود دولتی ارزیابی شود و نباید هزینه های مازاد را در این زمینه مبنی قرار دهیم.