مهاجرت کاری با مجوز LMIA به کانادا

مهاجرت کاری با مجوز LMIA به کانادا

LMIA  چیست؟

کارفرمایان کانادایی که قصد دارند نیروی کار خارجی استخدام کنند باید پیش از استخدام، از وزارت کار کانادا تأییدیه استخدام دریافت کنند. این تأییدیه تحت عنوان ارزیابی تأثیر بازار کار کانادا (Labour Market Impact Assessment) یا به اختصار ال ام آی ای (LMIA) شناخته می‌شود که در گذشته نظر بازار کار یا LMO نامیده می‌شد.

کانادا از نیروهای کار موجود در بازار داخلی خود حمایت می‌کند. به همین دلیل، کارفرمایی که برای شما جاب آفر صادر می‌کند باید به اداره‌ کار و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) نشان دهد که ورود نیروی کار خارجی به بازار کانادا تأثیر منفی بر آن ندارد. یعنی کار کردن شما باعث بیکار شدن و  یا کاهش حقوق شهرومندان کانادا نمی شود.

شرایط دریافت LMIA کانادا چیست؟

اداره ESDC برای ارائه مجوز LMIA به کارفرمایانی که قصد دارند نیروی کار خارجی استخدام کنند، شرایطی را در نظر می گیرد.

 • کسب و کار قانونی داشته باشند.
 • نیاز واقعی به نیروی کار خارجی داشته باشند.
 • قادر به پرداخت حقوق به نیروی کار خارجی باشند.
 • کالا یا خدماتی را به مردم ارائه دهند.
 • در دوره ۱۲ ماهه قبل از درخواست برای LMIA، کارمندان خود را اخراج نکرده باشند.

نکاتی برای اخذ موفقیت آمیز مجوز LMIA کانادا

برای اینکه کارفرمایان شانس بیشتری برای دریافت سند LMIA برای شما داشته باشند، لازم است نکات زیر را در نظر بگیرند:

 • انتخاب کد NOC مناسب

اولین گام در این فرایند این است که کارفرما کد NOC صحیح را انتخاب کند؛ کدی که به درستی انعکاسی از شرح وظایف نیروی کار خارجی مورد نظر است. NOC یا دسته بندی ملی مشاغل کانادا در واقع سیستمی است که دولت کانادا از طریق آن مشاغل مختلف را بر حسب میزان مهارت و تحصیلات مورد نیاز و شرح وظایف دسته بندی کرده است.

دولت فدرال برای ارزیابی صحیح تاثیر استخدام فرد خارجی مورد نظر بر بازار کار کانادا باید شرح وظایف او را به طور دقیق و صحیح بداند. اگر بین کد NOC و وظایف نیروی کار خارجی همخوانی وجود نداشته باشد درخواست برای مجوز LMIA رد خواهد شد.

 • انجام تبلیغات و آگهی کافی برای شغل مورد نظر

هدف از ارائه درخواست LMIA این است که کارفرما نشان دهد نیروی کار کانادایی برای شغل مورد نظر پیدا نکرده است. یکی از دلایل رایج برای رد شدن درخواست های LMIA این است که دولت فدرال قانع نمی شود که کارفرما نتوانسته باشد نیروی کار کانادایی پیدا کند. بنابراین کارفرما باید با درج آگهی‌های شغلی که مورد تایید دولت فدرال است این شرط را رعایت کند.

با اینکه بیشتر آگهی‌های شغلی تنها به مدت ۲۸ روز متوالی در جایگاه‌ها قرار می‌گیرند حداقل یکی از آگهی‌ها باید تا تایید شدن LMIA در سایت بانک شغلی کانادا یا دیگر سایت‌های کاریابی تبلیغ شود.

 • ارائه مدارک کامل

برای تایید موفقیت آمیز LMIA کارفرما باید اسناد و مدارک کاملی را به اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا تحویل دهد. فرایند درخواست LMIA فرایندی پیچیده است که مستلزم ارائه مدارک و اسناد بسیار و پر کردن فرم‌های دولتی است. خطاهای به ظاهر ناچیز می‌تواند درخواست برای LMIA را به خطر بیندازد و یا حداقل فرایند رسیدگی به آن را طولانی تر کند.

رابطه‌ LMIA و حقوق دریافتی

پروسه دریافت LMIA بسته به این که نیروی کار خارجی در دسته دریافت کننده‌های حقوق بالا و یا حقوق پایین قرار بگیرد، متفاوت است. اگر حقوق تعیین شده  توسط کارفرما حقوقی کمتر از میانگین استانی باشد، در دسته کارمندان با حقوق پایین و اگر حقوق تعیین شده بیشتر از میانگین حقوق استانی باشد، در دسته کارمندان با حقوق بالا قرار می گیرید. بسته به این که در کدام یک از این دسته‌ها قرار بگیرید، قوانین خاصی در روند دریافت LMIA خواهید داشت.

نحوه دریافت LMIA برای کارمندان خارجی با حقوق بالا

کارفرمایان کانادایی که قصد دارند کارمندان خارجی با حقوق بالا استخدام کنند، باید به وزارت کار کانادا طرحی ارائه دهند که نشان دهد قصد دارند در آینده وابستگی خود به نیروی کار خارجی را کاهش دهند. به این طرح Transition Plan می‌گویند یعنی طرح انتقال. اقداماتی از قبیل سرمایه‌گذاری در بخش آموزش تخصصی یا استخدام کارآموزان کانادایی نمونه‌هایی از طرح انتقال است.

اگر کارفرما برای بازرسی انتخاب شود و یا برای تمدید LMIA اقدام کند، باید گزارشی از طرح انتقال خود ارائه کند. بازبینی طرح انتقال برای این است که وزارت کار مطمئن بشود کارفرمایان کانادایی در جهت دستیابی به هدف آن طرح که کاهش وابستگی به نیروی کار خارجی است، حرکت می‌کنند.

در نتیجه، استخدام نیروی خارجی با حقوق بالا، آخرین و محدودترین راه حلی است که برای رفع نیازهای فوری و موقت بازار کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها در صورتی که نیروی کار کانادایی واجد شرایط وجود نداشته باشد، کارفرمایان می‌توانند به صورت موقت افراد خارجی را استخدام کنند. بنابراین LMIA ابزاری است که وزارت کار کانادا از آن استفاده می‌کند تا مطمئن شود که برای استخدام نیروهای ماهر با حقوق بالا، همواره کانادایی‌ها در اولویت هستند.

نحوه دریافت LMIA برای کارمندان خارجی با حقوق پایین

کارفرمایانی که قصد دارند نیروی کار با حقوق پایین استخدام کنند، لازم نیست به همراه LMIA طرح انتقال هم ارائه کنند ولی باید از دستورالعمل‌های دیگری پیروی کنند. دولت کانادا برای حصول اطمینان از در اولویت بودن کانادایی‌ها در تصدی مشاغل موجود، محدودیت‌هایی در تعداد نیروهای کار خارجی موقت با حقوق پایین در نظر گرفته است. علاوه بر این، بعضی از مشاغل خاص که حقوق پایین دارند ممکن است در پروسه LMIA پذیرفته نشوند.

کارفرمایانی که ۱۰ کارمند یا بیشتر را در استخدام خود دارند، در هنگام درخواست تمدید LMIA می توانند ۱۰ درصد از کارمندان خود را از میان نیروهای کار خارجی با حقوق کم استخدام کنند. همچنین کارفرمایانی که حقوقی کمتر از میانگین استانی پیشنهاد می کنند، باید:

 • هزینه رفت و آمد نیروی کار خارجی را پرداخت کنند.
 • مطمئن شوند که مسکن ارزان قیمت در دسترس کارمند است.
 • هزینه‌های بیمه درمانی خصوصی نیروی کار خارجی را پرداخت کنند تا زمانی که نیروی کار واجد شرایط پوشش خدمات درمانی بهداشتی استان قرار گیرد.
 • نیروی کار خارجی را در هیئت ایمنی در محل کار استان ثبت نام کند.
 • قراردادی مابین کارمند و کارفرما منعقد کند.

الزامات تبلیغاتی

کارفرما باید حداقل ۴ هفته قبل از ارائه درخواست برای LMIA، همه فرصت‌های شغلی در بازار کار کانادا را در آگهی‌های شغلی اعلام کند. برای این منظور، کارفرمایان موظفند علاوه بر ارسال آگهی در بانک شغلی کانادا (Job Bank)، حداقل از دو روش استخدامی دیگر هم استفاده کنند. کارفرمایان کانادایی باید اقدامات تبلیغاتی خود را بر روی گروه‌های کانادایی که کمتر مورد توجه هستند (مثل افراد دارای معلولیت) متمرکز کنند. 

در مورد مشاغل با حقوق بالا، کارفرمایان باید برای دریافت LMIA آن موقعیت شغلی را در سه مرجع مختلف آگهی کنند. مثلاً در سه سایت یا روزنامه. اما در مورد مشاغل با حقوق پایين، آگهی باید در پنج مرجع مختلف ثبت شود.