درباره ICCRC

ICCRC Logo

آنچه درباره ICCRC باید بدانید – مهاجرت همیشه پروسه‌ای سخت و طاقت‌فرساست، اما نباید ناامید شوید. بهترین کار برای داشتن مهاجرتی امن و آسان، انتخاب یک وکیل مهاجرت خوب است. با این حال حتی همین انتخاب وکیل مهاجرت نیز می‌تواند سخت باشد. دولت کانادا برای آن که امنیت و راحتی مهاجران را تضمین کند، قانون ICCRC را تصویب کرده است تا بتوانید به ‌راحتی وکلای عضو ICCRC را بیابید.

آنچه باید درباره ICCRC بدانید – پیش از سال ۲۰۱۱ وظیفه نظارت بر مشاورین و وکلای مهاجرت به عهده سازمان دیگری به نام CSIC بود. اما از آن زمان این نقش به شورای نظارت بر مشاورین مهاجرت و شهروندی محول شده است که علامت اختصاری آن ICCRC است. طبق قانون جدید کانادا تنها کسانی حق وکالت و مشاوره مهاجرین را دارند که از این سازمان مجوز داشته باشند.

همه وکلا لزوما وکیل مهاجرت رسمی نیست. وکلایی که عضو ICCRC هستند (به اختصار به آن‌ها RCIC گفته می‌شود) ۵۰۰ ساعت آموزش رسمی در حوزه حقوق مهاجرت می‌بینند و بایستی به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشند. این ساعات آموزشی مختص قوانین نظری و عملی حقوق مهاجرت است و به دیگر شاخه‌های حقوق مربوط نیست. وکلایی که عضو ICCRC نیستند نمی‌توانند مشاوره قانونی به مهاجرین بدهند یا در صورت ریجکت شدن، درخواست تجدید نظر کنند. آن‌ها هم‌چنین بدون داشتن مجوز رسمی ایالت کبک حق کار در حوزه مهاجرت، اجازه تحصیل و اجازه کار در ایالت کبک ندارند.

درباره ICCRC و کاربرد آن

شورای نظارت بر مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا یا ICCRC زیر نظر دولت کانادا فعالیت می‌کند. هدف این سازمان حمایت از مهاجران یا کسانی است که قصد مهاجرت دارند. این کار با نظارت دائمی بر وکلا و مشاوران مهاجرت، و تاکید بر استفاده از وکلای عضو ICCRC انجام می‌شود. خدمات ICCRC عبارتند از:

تنظیم دیتابیس قابل سرچ از متخصصین عضو ICCRC

نظارت بر فرایند شکایات و رسیدگی به آن‌ها

آموزش به مهاجران که چرا باید از وکلای متخصص و دارای مجوز استفاده کنند و تاکید بر خطرات وکلای تقلبی

وکلا و مشاورین عضو ICCRC از آیین‌نامه‌ها و قوانین این نهاد پیروی می‌کنند. آن‌ها به همین دلیل اطلاع دقیقی از جدیدترین قوانین مربوط به مهاجرت دارند که یک وکیل یا مشاور عادی ممکن است نداند. به همین دلیل است که دولت کانادا تاکید می‌کند مهاجران حتما از وکلای دارای مجوز ICCRC کمک بگیرند.

فرق وکیل و مشاور چیست؟

بسیاری از کسانی که خود را وکیل مهاجرت معرفی می‌کنند، صرفا مشاور تحصیلی یا مهاجرت‌اند. البته مشاوران نیز اطلاعات زیادی در این زمینه دارند و می‌توانید برای مهاجرت به آن‌ها نیز مراجعه کنید. وکیل کسی است که پس از گذراندن دوره کارشناسی وارد دانشکده وکالت می‌شود و در رشته حقوق تحصیل می‌کند. پس از آن وکلا دوره کارآموزی‌ای به مدت حدود یک سال می‌گذرانند. پس از اخذ مدرک از ICCRC وکلای مهاجرت می‌توانند در استان مورد نظر خود به دادن مشورت حقوقی بپردازند.

مشاوران احتیاجی به تحصیلات دانشگاهی ندارند و با گذراندن دوره‌ای مشابه دوره کارآموزی می‌توانند در زمینه مهاجرت مشغول به کار شوند و از ICCRC مجوز فعالیت بگیرند. نکاتی دیگر هم درباره ICCRC وجود دارند که در ادامه آمده است.

مشاورین و وکلای غیررسمی

بسیاری ممکن است بدون اطلاع از روند قانونی کشور کانادا به مشاورین یا وکلای مختلف مراجعه کنند. این کار ریسک‌های خاص خود را دارد. طبق قانون حمایت از مهاجرین اگر کسی که عضو ICCRC یا عضو کانون وکلای کبک نیست، وکالت مهاجری را برعهده بگیرد هم فرد متقاضی و هم مشاور یا وکیل مرتکب جرم شده‌اند. اگر دولت کانادا از این کار اطلاع یابد، امکان ریجکت شدن فرد متقاضی وجود دارد و ممکن است فرد تا پنج سال از اقدام به مهاجرت به کانادا منع شود. مشاور یا وکیل نیز مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت و جریمه مالی سنگین می‌شود.

چرا باید یک وکیل مهاجرت رسمی داشته باشیم؟

۱. وکیل مهاجرت از قوانین مهاجرتی کانادا اطلاع کامل دارد. RCIC یا وکیل عضو ICCRC ملزم است از جدیدترین قوانین و آیین‌نامه‌ها اطلاع داشته باشد. به دلیل کار تنگاتنگ وکلای مهاجرت با سیستم مهاجرتی کانادا آن‌ها اطلاع دقیقی از نوع ویزای مناسب شما دارند.

۲. سازمان ICCRC قوانین سفت‌ وسختی را اجرا می‌کند تا مطمئن شود مهاجران و کسانی که قصد مهاجرت به کانادا دارند، تحت حمایت کافی هستند و با متخصصین حرفه‌ای و ماهر کار می‌کنند. به این شکل امکان کلاه‌برداری یا تقلب به حداقل خود می‌رسد.

۳. اگر احیانا در جریان مهاجرت به مشکلی برخوردید که احتیاج به شکایت یا پیگیری نزد مقامات دولتی داشت، وکیل شما می‌تواند به نمایندگی از شما این مسئله را حل کند. پروسه اداری و دولتی برای افراد ناآشنا بسیار سخت و زمان‌بر است؛ در حالی که اگر با قوانین آشنایی کافی داشته باشید وقت و انرژی کمتری را صرف آن می‌‌کنید.

۴. شما ممکن است از نوع ویزایی که مناسبتان است اطلاع نداشته و فرصت کافی برای تحقیق در این زمینه را نیز نداشته باشید. وکلای مهاجرت عضو ICCRC علاوه بر این که با سیستم مهاجرت کانادا آشنایی کافی دارند، می‌توانند براساس توانایی‌ها و سابقه شما، برایتان برنامه‌ریزی دقیق و مفیدی کنند.

۵. وکلای مهاجرت انتخاب‌های جدیدی را برایتان مجسم می‌کنند. آن‌ها از تمامی امکانات مهاجرتی کانادا اطلاع دارند و می‌توانند براساس نیازهای شما برنامه مهاجرتی مناسبی را طراحی کنند.

۶. کار اداری و مخصوصا پر کردن فرم‌های بی‌انتهای مهاجرت کار طاقت‌فرسایی است. پر کردن این فرم‌ها ممکن است ساعت‌ها زمان ببرد و از ددلاینتان عقب بیفتید. وکیل مهاجرت عضو ICCRC با این فرم‌ها آشنایی کامل دارد و می‌تواند به نمایندگی از شما آن‌ها را تکمیل کند. پس خیالتان راحت باشد.

آنچه درباره ICCRC گفته شد نکاتی برای آشنایی بیشتر مخاطبین با اهمیت آن بود.