همسران دارای مجوز کار باز به زودی واجد شرایط بهتری برای کار در کانادا خواهند بود

همسران دارای مجوز کار باز به زودی واجد شرایط بهتری برای کار در کانادا خواهند بود

 

اجازه کار باز به افراد امکان می‌دهد که در هر شغلی و برای هر کارفرمایی در کانادا کار کنند

اداره مهاجرت کانادا اعلام کرده است که از ژانویه ۲۰۲۳، از طریق یک اقدام موقت ۲ ساله، اجازه کار در کانادا برای همسران و فرزندان در سن کار را از طریق یک رویکرد مرحله‌ای گسترش خواهد داد. این موضع شامل خانواده‌های نیروی کار مشغول در بخش مراقبت‌های بهداشتی، فناوری و … می‌شود. در نتیجه این رویکرد جدید، تخمین زده می‌شود که اعضای خانواده بیش از ۲۰۰ هزار نیروی کار خارجی می‌توانند در کانادا شروع به کار کنند.

وزیر مهاجرت کانادا، شان فریزر در ۲ دسامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که اداره مهاجرت کانادا (IRCC) برای همسران و فرزندان تحت تکلف متقاضیان اصلی که از طریق انواع برنامه‌های موقت به کانادا می‌آیند، صلاحیت مجوز کار آزاد (OWP) را گسترش می‌دهد.

با گسترش واجد شرایطی اعضای خانواده همراه متقاضی اصلی برای مجوز کار، دولت کانادا امیدوار است که شرایط کار را تسهیل کند. در حال حاضر، همسران تنها در صورتی واجد شرایط دریافت اجازه کار هستند که متقاضی اصلی در یک شغل با مهارت (تخصص) بالا مشغول باشد.

اجازه کار چیست؟

اجازه کار به اتباع خارجی (به عنوان مثال: افرادی که نه شهروندی کانادا را دارند و نه مقیم دائم کانادا هستند) اجازه می‌دهد تا در کانادا کار کنند. معمولاً اجازه‌های کار برای یک شغل خاص با یک کارفرمای خاص صادر می‌شود. اما اجازه کار باز (OWP) به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا به طور قانونی در کانادا برای هر کارفرما و در هر شغلی کار کنند.

تغییرات جدید

گسترش اجازه‌ کار باز برای همسران کسانی که اجازه کار بسته دارند، گام بزرگی در جهت جذب مهاجران بیشتر برای کار و حتی باز شدن مسیر برای گرفتن اقامت در کانادا است. همسران دانشجویان بین‌المللی و مقیمان دائمی و شهروندان کانادا قبلاً این امکان را داشتند که برای اجازه کار باز توسط همسرشان حمایت مالی شوند. با این حال، گسترش واجد شرایطی برای همسران دارندگان فعلی مجوز کار، نشان دهنده تمایل کانادا برای پذیرش تازه‌واردان بیشتر است.

اداره مهاجرت انتظار دارد بیش از ۱۰۰ هزار درخواست جدید برای اجازه کار همسران در نتیجه این تغییر سیاست ارائه شود.

به گفته فریزر، این تغییر سیاست در سه مرحله اجرا خواهد شد تا به افراد اجازه دهد بیایند و خانواده‌ها در کنار هم در کانادا زندگی کنند و این موضوع صرفاً برای افراد دارای مشاغل با مهارت بالا نیست.

مرحله اول شامل افرادی است که از طریق دستمزدهای بالا و برنامه‌های نیروی کار خارجی موقت، ویزای کار تجاری (IMP) و برنامه اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی به کانادا می‌آیند. پیش بینی می شود این مسیر در اوایل سال جدید راه اندازی شود.
مرحله دوم به دنبال گسترش دسترسی به قوانین مشابه برای افرادی است که با دستمزد پایین‌تر وارد کانادا می‌شوند. این مرحله پس از مشورت با استان‌ها و مناطق کانادا توسعه خواهد یافت.

در مرحله سوم، این برنامه مربوط به خانواده‌های نیروی کار کشاورزی می‌باشد که باز هم مستلزم مشورت با استان‌ها و مناطق است.
اگر چه اداره مهاجرت تمایل زیادی برای اجرای این تغییرات و کمک به بهبود اقتصادی دارد، اما این تغییرات آزمایشی باقی می‌مانند.

چرا کانادا به تازه‌واردان بیشتری نیاز دارد؟

کانادا مدتهاست که اهمیت مهاجرت را برای سلامت مالی، جمعیتی و اجتماعی کشور تشخیص داده است. با این حال، همه‌گیری کووید- ۱۹ نیاز به تازه واردان را بیشتر کرده است.

از آنجایی که کشور همچنان با فرصت‌های شغلی بی‌سابقه و جریان مداوم بازنشستگی مواجه است، در پی شیوع بیماری همه‌گیری در سال‌های ۲۰۲۰ -۲۰۲۱ مهاجرت به کانادا  کانون اصلی سلامت و بهبود اقتصادی شده است.

همانطور که وزیر فریزر در اطلاعیه مربوط به دوم دسامبر خاطرنشان کرد، ده سال پیش به ازای هر بازنشسته‌ای که کار را ترک می‌کرد، تقریباً هفت نیروی کار کانادایی وجود داشت. امروزه به ازای هر بازنشسته نزدیک به سه نیروی کار وجود دارد. با توجه به مسیر فعلی این تعداد احتمالاً در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده به دو نفر کاهش ‌یابد. اگر این ارقام افزایش پیدا نکنند، کانادا در تأمین نیروی کار متخصص لازم برای حفظ حیاتی‌ترین صنایع خود مانند مراقبت‌های بهداشتی و آموزش به مشکل خواهد خورد.

تنظیم سیاست‌ها مانند آنچه در بالا ذکر شد، گام‌های بسیار مهمی برای تضمین سلامت جامعه کانادا خواهد بود. اداره مهاجرت قبلاً (از طریق طرح ظرفیت پذیرش مهاجر ۲۰۲۵-۲۰۲۳) متعهد شده است که تا پایان سال ۲۰۲۵ بیش از ۱٫۴۵ میلیون مهاجر جدید پذیرش کند.