رکورد مهاجران ورودی از طریق استارت آپ در سال ۲۰۲۲

ویزا استارت آپی کانادا

سال ۲۰۲۲، ۵۵۵ اتباع خارجی از طریق برنامه مهاجرتی ویزای استارت آپ (SUV) در کانادا اقامت دائم گرفتند. این تعداد ۱۶٫۸ درصد یا ۸۰ کارآفرین مهاجر بیش از کارآفرینانی است که در سال ۲۰۱۹، آخرین سال قبل از شروع همه‌گیری وارد کانادا شدند (۴۷۵ کارآفرین) و از طریق این برنامه اقامت دائم خود را به دست آوردند.

زمانی که ویروس کرونا در اوایل سال ۲۰۲۰ وارد کانادا شد، اتاوا به سرعت محدودیت‌های بهداشت عمومی و سفر را اعمال کرد که منجر به کاهش ۴۵٫۹ درصدی مهاجرت به این کشور شد. پس از استقبال از ۳۴۱ هزار و ۱۷۵ مقیم دائم جدید در سال ۲۰۱۹، مهاجرت به کانادا در سال بعد به ۴۵٫۹ درصد کاهش یافت و تنها به ۱۸۴ هزار و ۵۹۵ مقیم دائم جدید رسید.

ورودی از طریق استارت آپ

تعداد ورودی‌های جدید تحت برنامه ویزای استارت‌آپ (SUV) کاهش مشابهی داشت و از ۴۷۵ مهاجر جدید در سال ۲۰۱۹ به تنها ۲۳۰ نفر کاهش یافت که کمتر از نصف ورودی‌های سال ۲۰۲۰ است. در سال ۲۰۲۱، مهاجرت به روال قبل بازگشت و رکورد جدیدی را با ورود ۴۰۶ هزار و ۴۰ مهاجر دائم جدید ثبت کرد. برنامه ویزای استارت‌آپ نیز به حالت عادی بازگشت، البته نه به اندازه سایر برنامه‌های مهاجرتی.

در حالی که در سال ۲۰۲۱ مهاجرت کلی به کانادا بیش از دو برابر شده و تقریباً ۱۲۰ درصد رشد کرده است، تعداد مهاجرانی که تحت برنامه ویزای استارت‌‌آپ وارد کانادا شدند با رشد نسبتاً کم ۵۲٫۲ درصد به ۳۵۰ مهاجر دائم جدید رسید. سپس سال گذشته، مهاجرت از طریق برنامه ویزای استارت‌‌آپ با روند کلی مهاجرت همراه شد و تعداد ورودی‌ها از این طریق با ۵۸٫۶ درصد یا ۲۰۵ مورد افزایش به رکورد جدید ۵۵۵ تازه وارد رسید.

انتاریو و بریتیش کلمبیا در سال گذشته سهم بزرگی از مزایای اقتصادی این کارآفرینان مهاجر را به دست آوردند و هر استان ۲۶۰ نفر از طریق برنامه ویزای استارت‌آپ پذیرش کرد. تنها استان دیگری که در سال ۲۰۲۲ ورودی‌های زیادی از طریق برنامه ویزای استارت‌آپ جذب کرد، منیتوبا بود و ۳۵ کارآفرین مهاجر را پذیرش کرد.

در سال ۲۰۱۵، تنها ۵۰ نفر از طریق برنامه ویزای استارت‌آپ ساکن دائم کانادا شدند. این رقم تا پایان سال گذشته بیش از ۱۱ برابر رشد را نشان می‌دهد.

از طریق برنامه ویزای استار‌ت‌آپ مهاجران دائم کمتری نسبت به برنامه‌های نیروی متخصص فدرال، مانند نیروی متخصص فدرال (FSW)، نیروی متخصص فنی فدرال (FST) ، برنامه‌های انتخاب استانی (PNP) یا برنامه‌های توسعه اقتصادی منطقه‌ای از جمله برنامه مهاجرت آتلانتیک (AIP) یا برنامه آزمایشی مهاجرت روستایی و شمالی (RNIP) وارد کانادا شدند.

نوسانات ماهانه ورودی‌های دائم تحت برنامه ویزای استارت‌آپ در سال ۲۰۲۲

در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲، تعداد ورودی‌‌های ویزای استارت‌آپ با پذیرش ۵۵ نفر از ساکنان دائمی جدید در ژانویه شروع شد، سپس در ماه فوریه به ۲۰ ورودی رسید و در ماه مارس دوباره به ۶۰ ورودی رسید. در آوریل تنها ۲۰ ساکن دائمی جدید تحت ویزای استارت‌آپ وارد شدند. این رقم در ماه مه سه برابر شد و به ۶۰ رسید و در ماه بعد با ۶۵ ساکن دائمی جدید در ماه جون تقریباً ثابت ماند.

در طول ماه‌های تابستان، ورودی‌های ویزای استارت‌آپ با ۴۵ ساکن دائمی جدید در ماه جولای، ۵۰ نفر در آگوست و ۴۵ نفر در سپتامبر بسیار قوی بود. سپس در سه ماهه آخر سال ورودی‌ها دوباره کاهش پیدا کرد. پس از ورود ۴۵ ساکن دائمی جدید در ماه اکتبر، به تدریج به ۳۵ نفر در نوامبر و ۱۵نفر در ماه دسامبر رسید.

متقاضیانی که تحت برنامه ویزای استارت‌آپ برای اقامت درخواست می‌کنند، می‌توانند قبل از نهایی شدن درخواستشان برای اقامت دائم با دریافت اجازه کار از سرمایه گذار کانادایی تعیین شده به کانادا بیایند. کل فرآیند درخواست اقامت دائم کانادا از طریق ویزای استارتاپ در حال حاضر توسط اداره مهاجرت ۳۳ ماه طول می‌کشد.

اداره مهاجرت برای بررسی تخصصی گزینه‌های استارت آپ، سازمان‌هایی را تعیین کرده تا کسب و کار متقاضیان را بررسی و در صورت واجد شرایطی نامه حمایتی صادر کرده و برای کسب و کار سرمایه اختصاص دهند این سازمان‌های مورد تائید به سه گروه تقسیم می‌شوند:

Venture capital funds

این گروه حداقل ۲۰۰ هزار دلار برای کسب و کارهای واجد شرایط سرمایه گذاری می‌کند. این امکان وجود دارد که متقاضیان از دو یا چند سازمان «Venture capital funds» به مبلغ کل ۲۰۰ هزار دلار حمایت مالی بگیرند.

Angel investors

این گروه حداقل ۷۵ هزار دلار در کسب و کار واجد شرایط سرمایه گذاری می‌کند. این امکان وجود دارد که متقاضیان از دو یا چند سازمان «Angel investors» به مبلغ کل ۷۵ هزار دلار حمایت مالی بگیرند.

Business incubators

انکوباتورها مراکز تعیین شده برای رشد کسب و کار هستند و متقاضی باید برنامه تجاری داشته باشد که تمام شرایط و ضوابط مدنظر سازمان‌های مورد تائید دولت را برآورده ‌کند. انکوباتورها سرمایه به شخص نمی دهند.

شرایط متقاضیان ویزای استارت‌آپ:

توان مالی برای راه‌اندازی پروژه: از موارد مهم دیگر، داشتن توان مالی کافی برای راه‌اندازی پروژه است که باید مدارک آن تهیه و به اداره مهاجرت ارسال شود تا این اداره از تمکن مالی گروه برای اجرای طرح تجاری اطمینان حاصل کند.

زبان انگلیسی: توصیه می‌شود متقاضیان حداقل مدرک آیلتس Reading 4) CLB 5 و بقیه مهارت‌ها ۵) ارائه دهند تا به پرونده‌شان اضافه شود. در مواردی اداره مهاجرت درخواست بررسی مجدد یا Peer review می‌کند.

در هر پروژه تجاری تا پنج نفر می‌توانند دخیل باشند و هر کدام از آن‌ها باید حداقل ۱۰ درصد از سهام پروژه را در اختیار داشته باشند. در مهاجرت از طریق ویزای استارت آپ، متقاضیان باید پس از ورود به کانادا تجارت خود را راه‌اندازی کرده و بر آن متمرکز باشند. اما به هر حال این ویزا و یا حتی دریافت اقامت دائم کانادا از طریقِ آن، ارتباطی با موفقیت و یا عدم موفقیت پروژه استارت آپ نخواهد داشت. متقاضیانِ ویزای استارت آپ از همان ابتدا اقامت دائم دریافت می‌کنند.