تعلیق برنامه سرمایه گذاری کبک باز هم تمدید شد

سرمایه گذاری در کبک

وزیر مهاجرت کبک از ادامه تعلیق برنامه سرمایه گذاری کبک (Quebec Immigrant Investor Program) تا اول ژانویه ۲۰۲۴ خبر داد، تعلیق فعلی قرار بود در ۱ آوریل ۲۰۲۳ منقضی شود. پیش‌بینی می‌شود مقررات جدیدی در اوایل سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ در راستای تقویت پیوند متقاضیان با استان کبک و اقامت آنها در استان (settlement ties) منتشر شود. 

برنامه سرمایه گذاری کبک

تحت نسخه‌های قبلی برنامه سرمایه‌گذاری کبک (QIIP) اکثر متقاضیان از چین و آسیای جنوب شرقی بودند و هرگز در کبک ساکن نبودند. انتظار می‌رود در نسخه جدید مهارت زبان فرانسه و ضمانت‌نامه عملکرد اقامتی (settlement performance bonds) به عنوان الزامات جدید احتمالی در نظر گرفته شود.

برنامه سرمایه گذاری کبک (QIIP) از سال ۲۰۱۹ به حالت تعلیق درآمده است و متقاضیانی از سال ۲۰۱۷ هنوز منتظر دریافت ویزای اقامت دائم کانادا هستند. 

به رغم تعلیق آن برای متقاضیان جدید به مدت چهار سال، ۵ هزار  متقاضی از طریق این برنامه در سال ۲۰۲۲ اقامت دائم گرفتند که بیشترین تعداد از سال ۲۰۱۵ است.

۶۸۰ متقاضی دیگر در ژانویه ۲۰۲۳ اقامت دائم گرفتند که البته این از تعداد بالای پرونده‌های معوقه موجود در این برنامه حکایت دارد. همه‌گیری کووید-۱۹ موجب کاهش تعداد مقیمان دائم جدید از طریق این برنامه بود.

جدیدترین نسخه این برنامه مستلزم دارایی خالص شخصی ۲ میلیون دلاری و ضمانت سرمایه گذاری ۱٫۲ میلیون دلاری (تضمین شده دولت)  (passive government guaranteed investment) برای مدت پنج سال، بدون بهره، است  

متقاضیان همچنین ملزم به داشتن دو سال تجربه مدیریتی یا تجاری مناسب در پنج سال قبل از درخواست بوده و باید قصد خود را برای اقامت در کبک اعلام کنند.  

مشکلی که در مورد این برنامه وجود داشت این بود که پس از دریافت اقامت دائم متقاضی می‌توانست آزادانه به هر کجای کانادا نقل مکان کند. اکثریت ترجیح می‌دادند به تورنتو یا ونکوور نقل مکان کنند. 

جدیدترین الزامات برنامه سرمایه گزاری کبک

  • دارایی خالص شخصی ۲ میلیون دلاری که به طور قانونی به دست آمده است؛
  • دو سال تجربه مدیریتی یا تجاری مناسب در پنج سال قبل از درخواست؛
  • سرمایه گذاری ۱٫۲ میلیون دلاری، سرمایه گذاری تضمین شده برای یک دوره پنج ساله و بدون بهره؛
  • اثبات قصد اقامت در استان کبک.