تمدید اقامت ایرانیان دارای ویزای موقت در کانادا آسان شد

اقامت در کانادا

از مارچ ۲۰۲۳، تمدید اقامت موقت و جابجایی بین برنامه‌های موقت برای ایرانیان حاضر در کانادا آسان‌تر می‌شود. از اول مارچ ۲۰۲۳، دولت کانادا اقدامات جدید مهاجرتی را برای حمایت از ایرانیان به مرحله اجرا در می‌آورد. دولت کانادا اعلام کرده است:

برای کسانی که در کانادا دارای ویزای کاری، تحصیلی یا بازدید موقت هستند، درخواست تمدید از داخل کانادا آسان‌تر می‌شود. برای رسیدگی به درخواست‌های مهاجرتی ایرانیان مقیم کانادا اولویت داده می‌شود. برای ایرانیانی که از قبل در کانادا زندگی می‌کنند، یک مسیر اجازه کار باز جدید معرفی می‌شود. اجازه کار باز به اتباع خارجی این فرصت را می‌دهد که در هر شغلی و برای هر کارفرمایی کار کنند.

ایرانیانی که مایل به تمدید اقامت خود در کانادا هستند از برخی هزینه‌های رسیدگی به درخواست معاف می‌شوند. برای شهروندان کانادایی و افراد مقیم دائم کانادایی که در حال حاضر در ایران هستند و مایل به خروج از ایران هستند، هزینه‌های گذرنامه و مدارک اقامت دائم حذف می‌شود. اداره مهاجرت کانادا (IRCC) جزئیات بیشتر را در تاریخ ۱ مارچ در و‌ سایت خود اعلام خواهد کرد.

این اقدامات روز ۲۳ فوریه در ونکوور توسط جاناتان ویلکینسون (Jonathan Wilkinson)، وزیر منابع طبیعی کانادا به نمایندگی از وزیر مهاجرت شان فریزر اعلام شد. دولت کانادا در بیانیه مطبوعاتی خود خاطرنشان کرد که به دقت نیازهای جاری ایرانیان را زیر نظر دارد.

ایران جزو ده کشور مبدا اول برای مهاجران به کانادا است. آخرین داد‌ه‌های اداره مهاجرت نشان می دهد که ایران در سال ۲۰۲۲ هشتمین کشور مبدا مهاجرت به کانادا بوده است. در مجموع، یازده هزار و ۱۰۵ ایرانی در سال گذشته مقیم دائم کانادا شدند. همچنین ایران ششمین کشور در لیست کشورهای مبدا اصلی مهاجرت به کانادا است که اتباع آن اجازه تحصیل در کانادا دریافت کرده‌اند. تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲، ۲۱ هزار و ۱۲۵ دانشجوی ایرانی در کانادا تحصیل می‌کردند. سرشماری سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که ۲۰۰ هزار نفر در کانادا ایرانی الاصل هستند. حدود ۶۸ درصد از جمعیت ایرانی کانادا در تورنتو و ونکوور ساکن هستند.