برترین مشاغل معاف از LMIA کانادا در سال ۲۰۲۱

برترین مشاغل معاف از LMIA کانادا در سال ۲۰۲۱

داده‌های اداره مهاجرت نشان می‌دهند که در سال گذشته نیروی کار خارجی، بیشتر از طریق برنامه کار بین‌المللی (IMP) در کانادا شغل پیدا کرده‌اند.
بیشتر نیروی کار خارجی کانادا، تحت برنامه کار بین‌المللی (IMP) وارد این کشور شده‌اند. در سال ۲۰۲۱، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا از طریق برنامه کار بین‌المللی بیش از ۳۱۵ هزار اجازه کار صادر کرد و فقط ۱۰۴ هزار اجازه کار تحت برنامه نیروی کار موقت خارجی صادر شد.

 

تفاوت عمده بین این دو برنامه، معافیت از یا نیاز به دریافت گواهی ارزیابی بازار کار (LMIA) است. برنامه نیروی کار موقت خارجی از کارفرمایان می‌خواهد که فرآیند کسب LMIA را تکمیل کنند تا مشخص شود که هیچ نیروی کاری در کانادا برای انجام شغل مورد نظر فراهم نبوده و از این رو استخدام یک نیروی کار خارجی ضروری است.

 

مجوزهای کاری که تحت برنامه کار بین‌المللی صادر می‌شوند، نیازی به گواهی ارزیابی بازار کار ندارند زیرا هدف آن‌ها حمایت از منافع کانادا است. رایج‌ترین مجوزهای کار برنامه کار بین‌المللی، در زیرگروه‌های “مزایای قابل توجه” و “مشاغل متقابل” قرار می‌گیرند. دولت کانادا زیرگروه مزایای قابل توجه را برای شهروندان خارجی فراهم کرده که کارشان می‌تواند از نظر اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی به نفع کانادایی‌ها باشد.

 

زیرگروه مشاغل متقابل، برای زمانی است که کانادا با کشور دیگری بر سر تبادل نیروی کار قراردادی امضا می‌کند. در این زیرگروه، گواهی ارزیابی بازار کار خنثی تلقی می‌شود زیرا نیروی کار خارجی می‌توانند فرصت‌های شغلی مشابهی در کانادا داشته باشند که نیروی کار کانادایی در خارج از کشور به دست می‌آورند.
از داده‌های جدید اداره مهاجرت که به صورت ماهانه و منظم منتشر می‌شوند، می‌توان دریافت که در سال گذشته بیشترین دارندگان اجازه کار IMP در کدام استان‌ها مستقر شده‌اند.

 

انتاریو بیشترین مجوزهای کار برنامه کار بین‌المللی را دریافت کرد

 

بیش از ۱۳۵ هزار مجوز کار IMP در سال ۲۰۲۱ به استان انتاریو داده شد، دو برابر بریتیش کلمبیا که با بیش از ۵۵ هزار مجوز کار در رتبه دوم قرار گرفت. کبک، آلبرتا و مانیتوبا، به ترتیب در جایگاه‌های سوم تا پنجم ایستادند.

 

مشاغل برتر در ۵ استان اول

 

داشتن سابقه کاری که تحت کدهای شغلی مورد نظر IMP قرار می‌گیرند، لزوماً به این معنی نیست که متقاضی واجد شرایط دریافت اجازه کار معاف از LMIA است. برای کسب هر گونه اجازه کار در کانادا، متقاضی باید واجد شرایط برنامه نیروی کار موقت خارجی یا برنامه کار بین‌المللی باشد.

 

انتاریو

 

در سال گذشته مشاغل فنی به صورت عمومی در فهرست مجوزهای کاری IMP انتاریو ذکر شده بودند. برنامه نویسان کامپیوتر و توسعه‌دهندگان رسانه‌های تعاملی در جایگاه برتر و پس از آن‌ها تحلیلگران و مشاوران سیستم‌های اطلاعاتی و مهندسان و طراحان نرم‌افزار قرار گرفتند. اساتید و مدرسان دانشگاه چهارمین دارندگان مجوز کار IMP و پس از آن‌ها پزشکان متخصص بودند.

 

بریتیش کلمبیا

 

سال گذشته مهندسان و طراحان نرم‌افزار بزرگ‌ترین دارندگان مجوز کار IMP در بریتیش کلمبیا بودند. بازیگران و کمدین ها در رتبه دوم و پس از آن‌ها طراحان گرافیک و تصویرگران، اساتید و مدرسان دانشگاه و تحلیلگران و مشاوران سیستم‌های اطلاعاتی قرار گرفتند.

 

کبک

 

طراحان گرافیک و تصویرگران، برترین دارندگان مجوز کار معاف از LMIA در کبک در سال گذشته بودند. اساتید و مدرسان دانشگاه در رتبه دوم و پس از آن‌ها دستیاران آموزشی و پژوهشی دانشگاه قرار گرفتند. پزشکان متخصص و تهیه‌کنندگان، کارگردانان، طراحان رقص و مشاغل مرتبط مقام‌های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دادند.

 

آلبرتا

 

اساتید و مدرسان دانشگاه بزرگ‌ترین دارندگان مجوز کار IMP در آلبرتا بودند. ناظران خدمات غذا، دستیاران آموزشی و پژوهشی دانشگاه، آشپزها و رانندگان کامیون چهار جایگاه بعدی را اشغال کردند.

 

مانیتوبا

 

در مانیتوبا، نیروی کار برش گوشت و قصاب‌های صنعتی، نیروی کار کشتارگاه مرغ و مشاغل مرتبط بیشترین مجوزهای کار IMP را داشتند. رانندگان کامیون، ورزشکاران، آشپزها و پیمانکاران خدمات کشاورزی، سرپرستان مزرعه و نیروی کار متخصص دام در ردیف‌های بعدی قرار گرفتند.

 

چگونگی دریافت مجوزهای کار معاف از LMIA

 

مجوزهای کار معاف از LMIA تنوع بسیار زیادی دارند. اولین گام این است که مشخص کنید دقیقاً به دنبال چه چیزی هستید. ممکن است واجد شرایط اجازه کار باز باشید که به شما امکان می‌دهد هر شغلی را در هر کجای کانادا بگیرید و برای هر کارفرمایی که می‌خواهید کار کنید. همه مجوزهای کار باز تحت برنامه کار بین‌المللی قرار دارند. گزینه‌های اجازه کار باز برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی و همسران کسانی وجود دارد که شهروند، مقیم دائم یا موقت کانادا هستند.

 

همچنین معافیت از دریافت LMIA برای صاحبان برخی مشاغل، سرمایه‌گذاران و تاجران کشورهایی فراهم است که با کانادا قراردادهای تجارت آزاد دارند. کانادا برای کارآفرینان واجد شرایط، نیروی متخصص فرانسوی‌زبان و نیروی کار مشاغلی که برای ارتقای منافع کشور مفید هستند، هم معافیت‌هایی ارائه می‌دهد.