انتخاب‌های استانی منیتوبا و جزیره پرنس ادوارد (۱۱ تا ۱۸ نوامبر)

انتخاب‌های استانی منیتوبا و جزیره پرنس ادوارد (۱۱ تا ۱۸ نوامبر)

هر دو استان در انتخاب استانی‌ اخیر خود بیش از ۱۰۰ دعوتنامه صادر کرده‌اند

منیتوبا و جزیره پرنس ادوارد دعوتنامه‌هایی را از طریق برنامه‌های انتخاب استانی(Provincial Nominee Program) طی این هفته صادر کرده‌اند. سالانه ۱۰۵ هزار پذیرش اقامت دائم از طریق برنامه انتخاب استانی انجام می‌شود. این برنامه در سال ۱۹۹۸ آغاز شد و از آن زمان تعداد پذیرش مهاجران به طور پیوسته سالانه افزایش یافته است. هر دو دولت فدرال و استانی برنامه مهاجرت استانی را ابزاری موثر برای ارتقای توسعه اقتصادی می‌دانند.

اکثر استان‌ها و مناطق کانادا (به استثنای کبک و نوناووت) برنامه‌های انتخاب استانی خود را دارند. از طریق این برنامه‌ها، متقاضیان علاقه‌مند برای مهاجرت استانی دعوت می‌شوند. دریافت گواهی استانی می‌تواند برای کسب اقامت دائم مفید باشد.

برنامه‌های مهاجرتی کبک توسط استان اداره می‌شود و از برنامه‌های مهاجرتی کانادا متمایز است.

سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل ۲۰۲۱ (NOC 2021)

اخیراً، استان‌ها انتخاب‌های کمتری برگزار کرده‌اند تا معیارهای لازم در برنامه‌های انتخاب استانی خود را با سیستم به روز شده طبقه‌بندی ملی مشاغل ۲۰۲۱ (National Occupation Classification) تطبیق کنند.

از ماه نوامبر اداره مهاجرت به استفاده از نسخه جدیدتری از طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC 2021) روی آورده است. در نتیجه، استان‌ها سیستم‌های داخلی خود را با معیارهای واجد شرایطی تطبیق داده‌اند که این موضوع باعث کاهش سرعت در انتخاب‌های استانی شد.

برای مثال، بریتیش کلمبیا از طریق برنامه انتخاب استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP) به صورت هفتگی انتخاب برگزار می‌کرد، اما از ۱۲ اکتبر هنوز انتخاب‌ها را از سر نگرفته است.

طی ماه گذشته، استان بریتیش کلمبیا تغییرات شدیدی در سیستم تخصیص امتیاز خود ایجاد کرده است. سیستم امتیازدهی این استان بسیار شبیه به سیستم جامع رتبه‌بندی اکسپرس انتری (CRS) عمل می‌کند.

قابل ذکر است، امتیاز برای سطوح مهارت سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل(NOC) حذف شده است. سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل روش اصلی طبقه‌بندی مشاغل در کانادا بوده و اخیراً به طبقه بندی TEER تغییر کرده است.

در نتیجه، تعداد امتیازهای اختصاص یافته به موارد زیر افزایش یافته است:

امتیازهای اختصاص یافته به سرمایه انسانی (مهارت‌ها، سابقه تحصیلات و شایستگی‌های فرد) و عوامل اقتصادی (پیشنهاد شغلی، درآمد، منطقه اشتغال) متقاضیان
امتیازهای اختصاص یافته به سوابق حرفه‌ای و مهارت زبان ( زبان انگلیسی و فرانسوی)
امتیاز برای سابقه کار یا تحصیل در خارج از کلانشهر ونکوور.

نتایج انتخاب‌های استانی از ۱۱ تا ۱۸ نوامبر

به شرح زیر میباشد :

منیتوبا

اداره مهاجرت منیتوبا در مجموع از ۵۱۸ متقاضی تحت برنامه انتخاب استانی منیتوبا دعوت کرد. برای دعوت، متقاضیان باید معیارهای واجدشرایطی اولیه را داشته باشند.

انتخاب جدید منیتوبا برای متقاضیان در سه گروه یعنی نیروی متخصص در کانادا (Skilled Workers in Manitoba)، آموزش بین الملل (International Education Stream) و نیروی کار متخصص خارجی (Skilled Workers Overseas) برگزار شد.

برای متقاضیان گروه نیروی متخصص در منیتوبا ۱۷۷ دعوتنامه با حداقل امتیاز ۶۱۶ صادر شد.

در گروه نیروی کار متخصص خارجی۱۴۳ دعوتنامه با حداقل امتیاز ۷۰۳ صادر شد.

برای متقاضیان گروه آموزش بین الملل ۱۹۸ دعوتنامه بدون نیاز به امتیاز صادر شد.

از مجموع افرادی که دعوتنامه دریافت کرده‌اند، ۱۲۵ نفر دارای پروفایل در سیستم اکسپرس انتری بودند.

این استان به پردازش همه درخواست‌های ابراز علاقه‌مندی (EOI) دریافت شده قبل از ۱۶ نوامبر تحت NOC 2016 ادامه خواهد داد. درخواست‌های‌ ابراز علاقه‌مندی دریافت شده در تاریخ ۱۶ نوامبر یا بعد از آن تحت NOC 2021 ارزیابی می‌شود.

جزیره پرنس ادوارد

در ۱۷ نوامبر، جزیره پرنس ادوارد با برگزاری انتخاب در برنامه انتخاب استانی جزیره پرنس ادوارد (PEI PNP) 141 متقاضی را از طریق زیرگروه‌ نیروی کار (Labor Impact) و اکسپرس انتری و همچنین هشت متقاضی را از طریق زیرگروه تجاری (Business work Permit Entrepreneur) دعوت کرد. متقاضیان در زیرگروه تجاری جهت دریافت دعوتنامه به حداقل امتیاز ۶۲ نیاز داشتند

استان همچنین در ۳ نوامبر از ۳۹ متقاضی از طریق زیرگروه نیروی کار و اکسپرس انتری دعوت کرد.

متقاضیان اکسپرس انتری که مایل به دریافت گواهی استانی توسط جزیره پرنس ادوارد هستند، باید یک درخواست ابراز علاقه‌مندی (EOI) جداگانه به برنامه انتخاب استانی پرنس ادوارد ارسال کنند.

به پروفایل‌های سیستم ابراز علاقه‌مندی بر اساس سیستم امتیازدهی استان امتیاز داده می‌شود و مانند سیستم جامع رتبه‌بندی اکسپرس انتری (CRS) از متقاضیانی با بالاترین امتیاز دعوت می‌شود تا از طریق انتخاب ماهانه درخواست اقامت دهند.