اقدامات جدید دولت کانادا برای تمدید اقامت ایرانی‌ها

درخواست اقامت کانادا

متقاضیان می‌توانند برای این اقدامات تسهیل‌کننده جدید تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ درخواست دهند. دولت کانادا اقدامات ویژه‌ای را برای حمایت از ساکنان موقت ایرانی در کانادا و همچنین شهروندان کانادایی و مقیم دائم ارائه کرده است.

اداره مهاجرت کانادا جزئیات مربوط به معافیت ایرانیانی که هم اکنون و به صورت موقت با اجازه تحصیلی، اجازه کار موقت یا توریستی در کانادا هستند را اعلام کرد. افراد واجد شرایط می‌توانند از تاریخ اول مارس ۲۰۲۳ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ درخواست‌های خود را ارائه دهند. این درخواست‌ها قرار است با اولویت بالا و به شکل سریع بررسی شوند.

طبق این قوانین اتباع ایرانی واجد شرایط که در حال حاضر به صورت موقت ساکن کانادا هستند این امکان را دارند که بدون هیچ هزینه‌ای برای موقعیت‌های زیر درخواست دهند:

۱. تمدید وضعیت اقامت موقت در کانادا

۲. مجوز کار باز open work permit (مجوزهای کار باز به اتباع خارجی اجازه می‌دهد در هر شغلی و برای هر کارفرمایی کار کنند)

۳. اجازه تحصیلی study permit

پیشنهاد مطالعه: راهنمای کامل نحوه دریافت اقامت دائم کانادا 

همچنین، شهروندان کانادایی و مقیم دائم نیز می‌تواند بدون هیچ هزینه‌ای برای دریافت مدارک زیر اقدام کنند:

۱. پاسپورت کانادایی با اعتبار محدود

۲. گواهی شهروندی کانادا

۳. مدرک سفر اقامت دائم (PRTD)

این قانون برای افراد دارای شرایط زیر می‌باشد:
افراد ایرانی ساکن در کانادا با وضعیت اقامتی معتبر در کانادا برای تمدید اقامت خود به شکل توریستی، دریافت اجازه کار یا دریافت اجازه تحصیل می‌تواند اقدام کند. این افراد از داشتن شرایط عمومی این نوع مجوزها معاف هستند و همینطور هزینه‌های بایومتریک و اپلیکیشن فی هم از آنها دریافت نخواهد شد.

دولت کانادا هفته گذشته در بیانیه مطبوعاتی خود خاطرنشان کرد بود که به دقت نیازهای جاری ایرانیان را زیر نظر دارد و در صورت لزوم به آنها پاسخ خواهد داد.